🚀 Od testera do Test Automation Engineer’a. Startujemy zapisy na 4_testers Automaty!
Premiera nowego kursu 4_testers Automaty! Zapraszamy Cię do wspólnej przygody z automatyzacją testów!
Cześć! Tu Adrian Gonciarz – doskonale pamiętam pierwsze kroki z automatyzacją testów 😬
Kombinowanie jak przechytrzyć programistów czymś nieoczekiwanym…
Szybko zdałem sobie sprawę, że sama kreatywność to za mało i potrzebna jest solidna podstawa – testy regresji. Spisałem wszystkie i wykonywałem od wersji do wersji. Wyłapywaliśmy ważne błędy, ale miałem coraz mniej czasu na eksplorację i… czystą zabawę. Zrozumiałem, że muszę nauczyć się automatyzować!
Pierwsze próby podjąłem w języku Ruby, używając Capybara i starego dobrego Selenium. Nie wiedziałem za bardzo co robię, ale udało się zmusić przeglądarkę do wykonywania prostych akcji. Co to była za radość! Niestety niedługo później zdałem sobie sprawę, że nie idę nigdzie dalej, a moje testy nie są stabilne i ilekroć napotykam na trudniejszy problem – zderzam się ze ścianą.
Zrezygnowany oddałem pisanie automatów mądrzejszym od siebie, a sam zająłem się budowaniem zespołu…
Niedługo później postanowiłem zacząć naukę programowania. Wybrałem Python. Poznałem lepiej Unix. Zrobiłem to po raz pierwszy od podstaw i metodycznie. W efekcie udało się – zostałem “automatersem” 🤖
Wcześniejsze problemy nie wynikały tylko z braku mojego doświadczenia w automatyzacji testów – miałem po prostu poważne braki w wiedzy technicznej.
Od tamtej pory pomogłem, wraz z innymi twórcami 4_testers, setkom mniej lub bardziej doświadczonych testerek i testerów przejść tę drogę.
Mentorowałem osoby o stażu dłuższym od mojego i nauczyłem się odnajdywać najczęstsze blokady w rozwoju automatyzacji testów.
To wszystko sprawiło, że mogę śmiało powiedzieć, że wiem czego Ci potrzeba, jeśli sam(a) borykasz się z tą trudną dziedziną.
I teraz, wspólnie z grupą najlepszych specjalistów – chcemy nauczyć automatyzacji testów również Ciebie. Pomożemy Ci mocno ruszyć naprzód!
Zapraszamy do zapisów na nasz nowy kurs 4_testers Automaty!
1. Pracujesz w IT, uczysz się automatyzacji samodzielnie, ale ciągle coś nie idzie?
Nauka automatyzacji wymaga technicznych umiejętności. Ucząc się samodzielnie, bardzo łatwo wpaść w chaos technologii, pojęć i problemów. I mimo że prędzej czy później ten moment mija, może on być mocno demotywujący i łatwo jest się poddać. Z doświadczenia wiem, że nauka automatyzacji nie zawsze przebiega gładko. Sam przeszedłem tę ścieżkę, a później doradzałem setkom testerów na tej drodze. Dlatego też świetnie zdaję sobie sprawę, z czego wynikają niektóre porażki w próbach automatyzacji i dużo łatwiej jest mi doradzić czy podrzucić pomocne wskazówki. Wiem też, jak się uczyć, żeby się nauczyć i chętnie podzielę się z Tobą tą wiedzą.
2️. Czy da się nadal testować bez AI?
Śledzenie najnowszych trendów związanych z automatyzacją testów i umiejętność zrozumienia podstawowych koncepcji AI w testowaniu są coraz istotniejsze. Coraz częściej korzysta się też z narzędzi wspomaganych o AI do generowania danych testowych, analizy wyników testów czy nawet do automatycznego dostosowywania testów do zmian w kodzie. Dlatego każdy, kto chce być konkurencyjny na tym rynku, powinien umieć się w tej tematyce poruszać. Z miesiąca na miesiąc rośnie zapotrzebowanie na testerów, którzy są elastyczni, otwarci na nowe technologie i gotowi dostosować się do dynamicznie zmieniającego się środowiska testowego.
3️. Rynek pracy „nagle” wymaga umiejętności automatyzacji?
Coraz więcej firm z branży IT (a w zasadzie już prawie każda) wdraża automatyzacje, jednak mimo rosnącego zapotrzebowania, na rynku wciąż brakuje wykwalifikowanych specjalistów. Dlaczego? Bo nie każdy, zaczynając naukę automatyzacji, z sukcesem ją kończy. Jednym z powodów jest brak łatwo dostępnych, zebranych i poukładanych źródeł w tym temacie. A osoby, które „nagle” mają zacząć automatyzować, nie do końca orientują się, gdzie znaleźć wiedzę praktyczną i jak, w systematyczny sposób, ją przyswajać.
Po co Ci automatyzacja?
Umiejętność testowania automatycznego staje się kluczowa w kontekście skalowalności projektów. Tester automatyzujący może łatwo dostosować i rozszerzyć swoje testy do nowych funkcji, zmieniających się wymagań i większej liczby przypadków testowych. Testerzy automatyzujący dają pewność, co do jakości kodu i ułatwiają dostarczanie wartości biznesowej.
Między innymi to właśnie dlatego umiejętności testowania automatycznego są tak wartościowe w dzisiejszym środowisku rozwoju oprogramowania.
Żeby się ich nauczyć potrzeba kilku miesięcy, dużo pracy oraz samozaparcia. Szczególnie że część osób wybiera drogę samodzielnej nauki, bez wsparcia mentorów. Niestety wielu z tych samouków nie udaje się przejść całej ścieżki (co przy okazji powoduje, że role związane z automatyzacją są lepiej płatne).
Dlatego powstał kurs 4_testers Automaty, który zamknęliśmy w 10 tygodniach praktyki. Wspólnie z Adamem Pucko, Michałem Gaworskim i Sławkiem Radzymińskim chcemy ułatwić Ci cały proces i pomóc postawić kolejny krok na Twojej testerskiej ścieżce.
Jeśli chcesz zostać QA Engineer'em – nasz kurs bardzo Cię do tego przybliży!
Jaki mamy na to pomysł?
4_testers Automaty to nie jest zwykły kurs dla zdobycia certyfikatu „automatersa”. Tu stawiamy na praktykę. Dlatego, kończąc nasze 10-tygodniowe szkolenie będziesz nie tylko wiedzieć jak automatyzować, ale co ważniejsze – umieć tę wiedzę wdrożyć i wykorzystywać na co dzień w swojej pracy.
Nauka testowania wymaga bycia na bieżąco z oczekiwaniami rynku, częstego feedbacku i wymiany doświadczeń, dlatego zdecydowaliśmy się przeprowadzić ten kurs w formie interaktywnej kohorty. To gwarantuje, że w trakcie całego procesu będziesz pod naszą opieką, możesz też liczyć na wsparcie grupy i wymianę doświadczeń.
Na kursie nauczysz się automatyzować w Pythonie (połowa pojawiających się aktualnie ofert pracy wymaga umiejętności automatyzacji w tym języku!), postawisz projekt z Selenium i WebDriverManagerem. Zyskasz znacznie szersze techniczne kompetencje i zbudujesz znacznie lepsze portfolio.
Co ważne! Idąc z aktualnym rozwojem sztucznej inteligencji, i kierując się zapotrzebowaniem rynkowym, w programie umieściliśmy cały moduł poświęcony AI. Poznasz jej działanie w testerskiej praktyce: nauczymy Cię używać narzędzi AI dostępnych do wspierania pisania kodu, nie tylko zobaczysz, jak wykorzystać sztuczną inteligencję w automatyzacji testów, ale też jak to robić bezpiecznie.
Dlatego, szkoląc się u nas, będziesz w dobrych rękach.
Czego nauczysz się w trakcie kursu?
🎯 Zaprojektujesz prostą architekturę mikroserwisową.
🎯 Napiszesz w Pythonie testy i uzupełnisz kod w oparciu o dostarczone wymagania i szkielet projektu.
🎯 Stworzysz „od zera" projekt testowy dla prostej strony internetowej w sposób zgodny z dobrymi praktykami (wykorzystaniem POP, modułów projektu i helperów).
🎯 Zintegrujesz testy z narzędziami AI (ChatGPT, Cursor ID) i wykorzystasz je do znalezienia błędów w kodzie, refactoringu własnego kodu, wygenerowania zapytań do API / baz danych.
Kto skorzysta najwięcej?
✅ 4_testers Automaty tworzymy przede wszystkim dla testerek i testerów, którzy mają już za sobą przynajmniej rok na stanowisku testerskim. Konieczna jest także znajomość podstaw HTML oraz podstawowa wiedza z zakresu testowania oprogramowania i rozumienie procesu wytwarzania oprogramowania.
✅ Aby wynieść z kursu jak najwięcej, potrzebujesz również znać język angielski na poziomie, który pozwoli Ci rozumieć słówka potrzebne do pisania kodu oraz przeczytać materiały pomocnicze, które będziemy udostępniać (np. zewnętrzne artykuły).
Dla kogo ten kurs nie będzie dobrym kierunkiem?
Uczciwie jest powiedzieć to głośno, więc rozwiewamy wątpliwości:
🚫 To nie jest kurs dla osób początkujących, które dopiero stawiają pierwsze kroki w testowaniu.
🚫 To nie jest też kurs dla osób, które nie lubią i nie chcą programować. Bo jeśli nie lubisz programować, to na 90% nie nauczysz się automatyzować.
🚫 Kurs nie jest skierowany do absolwentów poprzednich edycji 4_testers. Program 4_testers Automaty w dużej części pokrywa się z programem kursu 4_testers. W stosunku do poprzednich edycji nowościami są tu: sekcja „AI w testowaniu" oraz poszerzone wprowadzenie do webaplikacji.
Co zyskasz, uczestnicząc w 4_testers Automaty:
- Rozwój na wielu płaszczyznach: budowania aplikacji webowych, programowania w Pythonie, automatyzacji testów UI i CI.
- Umiejętność praktycznego stosowania narzędzi AI w trakcie testowania i automatyzacji w Pythonie.
- Gotowe portfolio, które zwiększa Twoje szanse na rynku pracy. Projekty do każdego modułu składają się na pełne portfolio techniczne pod automatyzację testów.
Jak wygląda program 4_testers Automaty?
Całość zaplanowaliśmy na 10 tygodni. To optymalny czas, żeby pomóc Ci płynnie, krok po kroku przejść przez kolejne stopnie „wtajemniczenia”. Dzięki tak ułożonemu programowi uczysz się i jednocześnie masz czas, żeby ugruntować przyswajaną wiedzę.
Oto główne tematy każdego tygodnia:
- Tydzień 1 i 2 – Budowa aplikacji webowych
- Tydzień 2-4 – Programowanie w Python
- Tydzień 5-6 – Automatyzacja testów – API
- Tydzień 7-8 – Automatyzacja testów – UI
- Tydzień 9 – Automatyzacja testów – CI
- Tydzień 10 – Artificial Intelligence (AI) w testowaniu
Dokładny program znajdziesz tutaj i na grafice poniżej 👇
Kto poprowadzi kurs?
Adrian Gonciarz – Lead QA, SRE/Platform Engineering Manager. Od lat buduje narzędzia wokół automatyzacji testów i procesów, interesuje go architektura systemów i potrafi odnaleźć się w skomplikowanych środowiskach jak ryba w wodzie. Obecnie prowadzi zespół QA w Kitopi. Ma 6 lat doświadczenia jako wykładowca na kierunku Testowanie Oprogramowania, a do tego regularnie mentoruje i prowadzi szkolenia.
Adam Pucko – Consultant (Software Testing/QA). Od ponad 15 lat szlifuje swoje umiejętności testerskie. Zahartowany w dziesiątkach projektów, na co dzień bada co z tego wszystkiego, co piszą w książkach/blogach/mówią na konferencjach o testowaniu sprawdza się, a co nie. Wykładowca testowania oprogramowania i drużynowy zwycięzca w zawodach TestingCup.
Michał Gaworski – Senior Software Engineering Manager, QA Test Manager/Team Leader. Specjalista ds. automatyzacji testów i trener automatyzacji testów. Jego głównym obszarem zainteresowań/ekspertyzy jest projektowanie i wdrażanie dedykowanych frameworków testowych (testy UI i API), przygotowywanie narzędzi do testów wydajnościowych oraz audytowanie i usprawnianie procesu testowego/produkcyjnego w celu wykorzystania testów automatycznych.
Sławomir Radzymiński – Senior Staff Test Engineer/Test Lead w Ocado Technology. „Przez całą swoją karierę konsekwentnie wspierałem automatyzację testów i procesy ciągłej integracji/ciągłego dostarczania (CI/CD). Mocno wierzę we wdrażanie nowoczesnych technik tworzenia oprogramowania, które zapewniają szybkie dostarczanie klientom produktów wysokiej jakości”.
Kalendarz Programu
START KURSU 2 KWIETNIA, ZAKOŃCZENIE 16 CZERWCA
4_testers Automaty jest programem kohortowym, w którym uczymy się razem. Dołączysz do grupy testerów o podobnych celach.
⚫ 20 SESJI LIVE W KAŻDY PONIEDZIAŁEK I ŚRODĘ WIECZOREM
Sercem programu jest platforma Circle oraz sesje LIVE w poniedziałki i środy o 19:00-21:30 na ZOOM. Spodziewaj się solidnej dawki wiedzy i wymiany doświadczeń (również z innymi kursantami). Warsztaty będą prowadzone przez Adriana Gonciarza, Adama Pucko, Michała Gaworskiego i Sławomira Radzymińskiego. WSZYSTKIE sesje LIVE będą nagrywane, więc nic Cię nie ominie.
KONSULTACJE LIVE Q&A W PIĄTKI o 16:00
Dodatkowo, zapraszamy Cię do wzięcia udziału w konsultacjach LIVE. Podczas tych dogłębnych sesji Q&A otrzymasz pomoc w rozwiązywaniu konkretnych problemów oraz dodatkowy feedback do swoich projektów.
⚫ 50 GODZIN ZAJĘĆ VIDEO I 10 GODZIN KONSULTACJI
W ciągu 10 tygodni zajęć otrzymasz do zrobienia praktyczne zadania oraz materiały do samodzielnej nauki, oprócz sesji LIVE (które będą nagrywane).
⚫ WYZWANIA PROJEKTOWE
Będziesz uczyć się poprzez robienie, a nie oglądanie. Na pracę nad zadaniami zarezerwuj sobie ok. 2-3 godzin tygodniowo.
⚫ FEEDBACK DO POSTĘPÓW
Podczas kursu skupiamy się bardzo mocno na ciągłym dawaniu feedbacku. Dokładnie wiesz co, i w jaki sposób masz robić. Nie zostaniesz bez opieki na żadnym z etapów.
⚫ SPOŁECZNOŚĆ
Uczysz się w grupie, a nie samotnie. Nasz program oparty jest o społeczność działającą razem w ramach 10 tygodni kursu. Codziennie będziesz uczestniczyć w dyskusjach na platformie Circle i dzielić się wiedzą. Po zakończeniu kursu platforma nadal będzie dostępna do dalszych dyskusji.
Jak dołączyć?
Kurs 4_testers Automaty startuje 2 kwietnia i potrwa do 16 czerwca. Obecnie prowadzimy przedsprzedaż dla naszej społeczności.
Masz możliwość kupienia kursu w cenie 3990 zł (cena brutto, z 23% VAT, dostaniesz fakturę). Zniżka obowiązuje do 17 marca do północy.
Po tej dacie regularna cena kursu wyniesie 4990 zł brutto.
Dołączając teraz, oszczędzisz 1000 zł:👉 https://www.4testers.pl/#join
Z uwagi na to, że zależy nam na jakości kursu 4_testers Automaty przyjmiemy maksymalnie 50 osób, będzie obowiązywać kolejność z aplikacji.
Nie zwlekaj i aplikuj już dzisiaj :)
Masz dodatkowe pytania?
☎️ 730 865 695
Do zobaczenia w 4_testers Automaty! :)
Zapraszamy!