Jak dostać pracę jako tester SZYBCIEJ?
Aplikujesz na kolejne oferty i nie dostajesz odpowiedzi? A może dostajesz, ale nie przechodzisz kolejnych etapów? Sprawdzamy dlaczego tak się dzieje.
Zatrudniliśmy kilkuset testerów, juniorów i seniorów, budujemy od podstaw całe zespoły. Obserwujemy doświadczonych i początkujących testerów oraz… w kółko te same błędy jakie popełniają podczas aplikowania do różnych firm – od momentu decyzji, poprzez przygotowania, rozmowy kwalifikacyjne aż do negocjacji płacowych. Jak się ich ustrzec? O tym dowiesz się na nagraniu.
W trakcie spotkania poruszyliśmy takie wątki:
- Jak przygotować się do rekrutacji na stanowiska testerskie?
- Jak efektywnie szukać ofert pracy? (i jak tego nie robić)
- Jak pisać CV, które na obecnym rynku da Ci przewagę (!)
- Jak poprowadzić pierwszy kontakt z firmą?
- Jak dobrze wypaść na rozmowie technicznej i finałowej?
- Ile w tym wszystkim procesu, a ile szczęścia i przypadku?
- Jak wygląda program 4_testers i dlaczego warto wybrać ten kurs?
W trakcie każdego z naszych webinarów odbywa się sesja Q&A i to wtedy najczęściej dzieje się najwięcej :) Nie inaczej było i tym razem. Zostaliśmy dosłownie zasypani pytaniami:
- Co sądzisz o portfolio na GitHubie? Co wg Ciebie warto tam wrzucać, aby to miało wartość w czasie rekrutacji na stanowisko testera manualnego?
- Czy jest sens robić certyfikat ISTQB?
- Jak postrzegane są osoby, które zajmują się w firmie tzw. Multitaskingiem? Tzn zajmują się po trochu testowaniem po trochu PM, a po trochu sprzedażą czy marketingiem.
- Co sądzicie o regularnie odnawiających się rekrutacjach, szczególnie na stanowiska juniorskie? Staram się do nich nie uprzedzać, ale mam poczucie, że wysyłanie cv do tych miejsc jest w większości przypadków niestety jedynie sztuką dla sztuki, bo podtrzymywanie oferty jest działaniem wizerunkowym, budowaniem bazy cv albo sprawdzaniem rynku. Oczywiście może być tak, że firma nie stoi pod ścianą i może sobie pozwolić na długie oraz dokładne szukanie pracownika albo jest miejscem o bardzo dużej rotacji pracowników.
- Jakie są szanse na znalezienie pracy obcokrajowcowi, który nie mówi idealnie po polsku?
- W jakim języku wysyłać CV? Większość ogłoszeń wymaga i tak języka angielskiego B2. Czy jest szansa, że rekruter może się zniechęcić do przeglądania ze względu na język w jakim wysłano CV?
- W przypadku przebranżowienia, jak dokumentować doświadczenie z platform crowd-testingowych i jak bardzo jest wartościowe takie doświadczenie?
- Dlaczego nacisk na Python w kursie? Dlaczego nie Java, Rest API i Spring?
- Czy według Was studia są potrzebne? Poszłam na studia informatyczne, ale zastanawiam się, czy nie było lepiej wybrać porządny kurs, który mnie przygotuje do zawodu.
- Jestem testerem FQA (video game tester). Co przeczytać zanim wejdę w tematykę testowania aplikacji?
- Czy jest jakaś nisza, w której można połączyć testowanie i biotechnologię (albo ogólnie health science)?
- Jestem testerem FQA(video game tester). W jaki sposób mogę dokumentować nabyte doświadczenie gdy jestem pod NDA?
- Czy uważacie że łatwiej wejść do branży jako tester czy developer?
- Czy inaczej wygląda rekrutacja w firmach z Europy Zachodniej niż u nas? Stanowiska mid/senior.
- Jest obecnie bardzo dużo firm przeprowadzające szkolenie na testerów, także z mentorami, wsparciem HR. Co wyróżnia 4_testers?
- Jakie platformy do poszukiwania pracy możecie polecić?
- Ile godzin tygodniowo wymaga udział w 4_testers?
- Czy dużo juniorów aplikuje na stanowisko dla mida? Jak wyglądają takie aplikację w oczach rekrutera? Czy jeżeli ogłoszenie będzie na mida, ale 500 odpowiedzi będzie od juniorów, to czy rekruter będzie dalej przedzierał się przez 500 cv czy weźmie juniora i go doszkoli?
- Czy jest szansa na pracę jako tester (QA Manual) ze słabym angielskim?
- Czy to prawda ze na rynku chętnie są brane osoby młodsze, np. 25-30 niż 40+ lat? Czy jednak że im starsza osoba to tym bardziej wie czego chce i jest zmotywowana i jest to właśnie jakoś brane pod uwagę.
- Jakie powinny być realne oczekiwania finansowe dla osób szukających pierwszej pracy jako tester manualny dla osób z małym doświadczeniem (rok, dwa)?
- Po skończonym kursie testera manualnego + tester automatyzujący + kurs Phyton + certyfikat ISTQB - jak to wygląda w oczach rekutera? Co warto by było jeszcze do tego dodać? Czy testowanie w uTest jest wartością dodaną do procesu rekrutacji czy średnio?
Dołącz do kolejnej edycji!
Trwają zapisy na kolejną edycję 4_testers! Nie przegap okazji, żeby znaleźć się w gronie naszych absolwentów i absolwentek. Jeśli też chcesz się przebranżowić lub poszerzyć swoją ścieżkę zawodową w branży IT – dołącz do kolejnej edycji: https://www.4testers.pl/
Do zobaczenia na kursie!